How can I transfer/copy/backup photos from nexus 5 to mac laptop using a cable (not wifi)?

Mon May 29, 2017 1:10 pm in AirDroid Mac

page 1 / 1
OP

How can I transfer/copy/backup photos from nexus 5 to mac laptop using a cable (not wifi)?

Using airdroid, it doesn't appear to give me the option to transfer via c-cable; I have several months of photos to backup and afraid of data usage charges. Any help appreciated!
jpbk1
#1

Re: How can I transfer/copy/backup photos from nexus 5 to mac laptop using a cable (not wifi)?

To transfer data between your phone and computer, you can try some data backup softwares, and I think it can be easier with an android assistant tool, you can save a lot of time to transfer or backup text messages, contacts, photos, and other media files.
betancourt
#2

Re: How can I transfer/copy/backup photos from nexus 5 to mac laptop using a cable (not wifi)?

Independence Day is a national holiday marked by patriotic displays. Similar additional summer-themed events, Independence Day celebrations often take place outdoors. Independence Day is a federal holiday, so all non-essential federal institutions (such as the postal service and federal courts) are closed on that moment. Many politicians make it a point on this subject day to appear at the public event to praise the nation's heritage, laws, history, society, and some individuals.
4th of july messages
happy 4th of july quotes
raanna anan
#3

Re: How can I transfer/copy/backup photos from nexus 5 to mac laptop using a cable (not wifi)?

Happy 4th of July Flag 2017: Flag of America is not just a piece of cloth but a matter of pride for every citizen of the country where it stands for the pride of the country and wave in the air to represent the nations. united states flag images 4th July 1776 Quotes happy 4th of July images Happy 4th Of July Images
alanmorris
#4

Re: How can I transfer/copy/backup photos from nexus 5 to mac laptop using a cable (not wifi)?

Freedom is something that money can't buy.. And most honorable of all are the ones who defend it. So on this 4th of July. Let's salute those who stand in service to America! Happy Fourth of July 2017 Images 4th of July Flag Pictures 4th of July Wishes Happy 4th of July 2017 Messages
alanmorris
#5

Re: How can I transfer/copy/backup photos from nexus 5 to mac laptop using a cable (not wifi)?

4th of July is one of the most important days for the people of United States of America. They show their patriotic feelings and attend some public functions and click lots of 4th of July images. Then they store these images in their media storage devices as memorable moments. This is a cause for celebration and it is a public holiday. Now a day, people use social media to share this happy 4th of July images. This is one of the easiest ways to send your greetings to your loved ones. This is a day of celebration and celebration is incomplete without theseJuly 4th images.

4th of July Images
4th of July wallpaper
4th of July Pictures
4th of July Quotes
4th of July Clipart
Amhed+Husain
#6

Re: How can I transfer/copy/backup photos from nexus 5 to mac laptop using a cable (not wifi)?

Samsung Backup is a versatile software. It can back up the contents of the phone to the computer, including Contacts, SMS, Call Logs, Photos, Videos, App, etc. It can also export and import data between android and computer.
How to backup android phone photos
Gbnnkyt
#7

Bebeklerin dünyası TarzBaby

Bebeklerin tüm ihtiyaçlarını en hızlı şekilde karşılamanıza yardımcı olan Tarz Baby, son dönemin en çok ziyaret edilen adreslerinden biri olma özelliğine sahiptir. Birbirinden harika bebek kıyafetlerinin yer almış olduğu adreste sizlerde yerinizi almaya başlayabilirsiniz. Üstelik ürünlerin her biri oldukça kaliteli şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede uzun ömürlü ve kullanışlı yanlarından en iyi şekilde yararlanabileceksiniz. En iddialı bebek giyim ürünlerine ulaşabilmeniz adına son dönemin en çok tercih edilen adresinde yer alabilirsiniz. Geniş kategorilere sahip olan adreste anne ve babanın Bebeklerinin ihtiyaçlarını gönül rahatlığı ile giderebilecekleri çok fazla çeşitleri bulunuyor. Üstelik sitenin hoşa giden yanlarından birisi de tüm bu ürünleri en hesaplı şekilde satın alacak olmaları diyebiliriz. 7/24 aktif bir şekilde müşterilerine hizmet sağlayan güvenilir adresle sizlerde bir an önce tanışmaya başlayabilirsiniz. Kalite standartlarına en uygun şekilde tasarlanan adreste sizlerde ihtiyaçlarınızı bir an önce gidermeye başlayabilirsiniz. Bebeklerinizin gün içerisinde rahat etmelerini en hızlı şekilde sağlamak adına da dayanıklı ve bebeklerinizin son derece rahat edebilmelerine yardımcı olacak konforlukta bebek beşikleri yer alıyor. Kaliteli bebek ürünlerinin yer almış olduğu güvenilir adreste istediğiniz hemen her şeyi çok rahat şekilde bulacak ve tüm ihtiyaçların en hızlı şekilde karşılanmasını sağlamış olacaksınız. Bebek beşikleri modellerinden tutunda bebeklerin daha sevimli görünmelerine yardımcı olacak kıyafetlerde adres içerisinde bulunuyor. Kaliteli hizmetleri ile müşterilerin beğenisini kazanan adreste sizlerde yerinizi alabilirsiniz. Online platform üzerinden artık siparişlerinizi verebilmeniz için bir platform oluşturmuştur. Üstelik hızlı Kargo desteği sayesinde de bekleme yapmadan ürünleri temin edebileceksiniz İndirim dâhilin de satışa sunulmuş olan daha pek çok ürün grupları kaliteli adreste yer alıyor. Bebeklerinizin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir çalışma ortaya koyan adresle, artık online ortamda saatlerce arayış içerisine girmenize gerek kalmayacak. Ana kucağı ve bebeklerin kıyafetlerinden diğer ihtiyaçlarını koymaya yardımcı olacak bebek çantası çeşitleri de site içerisinde bulunuyor. Hem erkek hem de kız bebeklere özel bebek kıyafetleri için yapmanız gereken güvenilir adresi ziyaret etmek olacak diyebiliriz. Hem erkek hem de kız bebeklere özel bebek kıyafetleri için yapmanız gereken güvenilir adresi ziyaret etmek olacak diyebiliriz. https://www.tarzbaby.com
bebek
(Sign in or sign up to post a reply.)
page 1 / 1

Statistics

21805 posts

5989 threads

Members: 128442

Latest Member: val

Online: 2